Bank BPH
Bank Gospodarki Żywnościowej (BGŻ)
Bank Millennium
BRE Bank
Dominet Bank
Euro Bank
GE Money Bank
Getin Bank
ING Bank Śląski
Kredyt Bank
mBank
PKO BP
Polbank
Santander Consumer Bank
Sąd Okręgowy w Legnicy ustalił, że umowa kredytu denominowanego w CHF „Własny Kąt Hipoteczny”, zawarta z PKO BP w 2009 r., jest nieważna. Na rzecz kredytobiorców sąd zasądził wszystkie dochodzone pozwem kwoty.
Wyrokiem z 21 lutego 2023 r. Sąd Okręgowy w Legnicy:
1. ustalił, że umowa kredytu z 2009r. zawarta przez powodów ze stroną pozwaną, Powszechną Kasą Oszczędności Bankiem Polskim S.A. w Warszawie, jest nieważna;
2. zasądził od strony pozwanej, Powszechnej Kasy Oszczędności Bank Polski S.A. w Warszawie na rzecz powodów kwoty po 65.242,56 zł (sześćdziesiąt pięć tysięcy dwieście czterdzieści dwa złote pięćdziesiąt sześć groszy) oraz kwoty po 21.716,84 CHF (dwadzieścia jeden tysięcy siedemset szesnaście 84/100 franków szwajcarskich) na rzecz każdego z nich z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 5 lutego 2021r. do dnia zapłaty;
3. w pozostałym zakresie powództwo oddalił;
4. kosztami procesu obciążył w całości bank.
Sąd Okręgowy w Legnicy podzielił argumenty przedstawione przez kancelarię i uznał, że umowa kredytowa „Własny Kąt Hipoteczny” zawiera postanowienia niedozwolone. Postanowieniami tymi są zarówno postanowienia pozwalające bankowi na jednostronne ustalanie kursów stosowanych do przeliczeń, jak i postanowienia przerzucające w całości na kredytobiorców nieograniczone ryzyko kursowe. W ocenie sądu, po wyeliminowaniu z umowy postanowień niedozwolonych, umowa nie może być dalej wykonywana, co prowadzi do wniosku, że jest ona nieważna.
Sąd częściowo oddalił powództwo w zakresie odsetek, przyjmując, że odsetki przysługują powodom nie od dnia następującego po upływie 7 dni od doręczenia wezwania do zapłaty, lecz po upływie 30 dni.
Sąd oddalił również powództwo w zakresie żądania o ustalenie, że bankowi nie przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału. W ustnych motywach rozstrzygnięcia sąd wskazał na brak interesu prawnego powodów w tym zakresie, nie zajmując stanowiska co do tego, czy wynagrodzenie takie bankom przysługuje czy też nie. Jednocześnie sąd zaznaczył, że znana jest mu opinia Rzecznika Generalnego z 16.02.2023 r. wydana w sprawie C-520/21 toczącej się przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Sąd Okręgowy w Legnicy uznał, że powodowie ulegli jedynie w niewielkim zakresie i dlatego w całości kosztami postępowania został obciążony bank.
Prześlij nam skan swojej umowy kredytowej do bezpłatnej analizy i dowiedz się, czy możliwe jest zakwestionowanie Twojej umowy, jakie korzyści może to przynieść oraz jakie są warunki prowadzenia sprawy przez kancelarię.