Umowa kredytu indeksowanego kursem dolara amerykańskiego zawarta przez klientkę naszej kancelarii z mBankiem w 2009 r. jest nieważna. Potwierdza to wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z 13.06.2023 r.
Wyrokiem z 13.06.2023 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Legnicy z 13 lipca 2022 r. (I C 462/22) w ten sposób, że:
W pozostałym zakresie Sąd Apelacyjny we Wrocławiu oddalił apelację banku, co oznacza, że prawomocne jest rozstrzygnięcie ustalające nieważność umowy. Sąd Apelacyjny nie obciążył powódki kosztami postępowania apelacyjnego.
Podobnie jak w przypadku wyroku w sprawie I ACa 1434/22 zmiana wyroku polegała na oddaleniu powództwa o zapłatę, w związku z zastosowaniem przez Sąd Apelacyjny we Wrocławiu tzw. „teorii salda”. Konsekwencją zmiany rozstrzygnięcia w zakresie roszczenia o zapłatę była również zmiana rozstrzygnięcia o kosztach postępowania przed sądem I instancji.
Zastosowanie tzw. „teorii salda” i oddalenie żądania o zapłatę uważamy za rozstrzygnięcia błędne. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, w składzie rozpoznającym niniejszą sprawę, nie respektował uchwał Sądu Najwyższego z 6.02.2021 r. (III CZP 11/20) oraz z 7.05.2021 r. (III CZP 6/21) - zasady prawnej.
Mimo wszystko wyrok Sądu Apelacyjnego zasadniczo oceniamy jako korzystny. Taką ocenę uzasadnia przede wszystkim to, że prawomocnie ustalona została nieważność umowy kredytowej, co pozwoliło zaoszczędzić naszej klientce ponad 1.000.000 (milion) złotych!
Prześlij nam skan swojej umowy kredytowej do bezpłatnej analizy i dowiedz się, czy możliwe jest zakwestionowanie Twojej umowy, jakie korzyści może to przynieść oraz jakie są warunki prowadzenia sprawy przez kancelarię.